אישור בטיחות – איזו משמעות יש לו ומה צריך לעשות בשביל להשיג אותו

אישור בטיחות – איזו משמעות יש לו ומה צריך לעשות בשביל להשיג אותו

לא פעם אנחנו שומעים על מקרים בהם מבנים נבנו הוכשרו מבלי שקיבלו אישורים מסוימים, לא פעם אנחנו שומעים, לצערנו, על קבלנים ויזמים ששילמו לאנשי מקצוע בתחומים שונים בשביל שאלה יספקו להם אישורים בניגוד לחוק, בניגוד לכל הביקורות והבדיקות שבוצעו בתחום.

אחת הדוגמאות לכך אלה אישורי בטיחות שמקומות שונים קיבלו, אף על פי שהם לא עברו את המבדקים הנדרשים או שבוצעו מבדקים אך הם לא עברו אותם במאה אחוז, במילים אחרות, המקום לא קיבל אישור שהוא אכן בטוח לאכלוס ולשימוש.

על פניו, אנחנו יכולים לחשוב שמדובר בעניין פעוט ולא רציני, יש כאלה שיטענו שמדובר בעודף רגולציה, אחרים יטענו שמדובר במשהו שניתן לתקן. העניין הוא, שזה יכול להיות עניין של חיים ומוות. אנחנו כבר שמענו וראינו לא מעט מקרים בהם מבנים נבנו ללא אישור או אוכלסו לפני שקיבלו את האישורים הנדרשים, מה שהוביל בסופו של דבר לאסון ולפגיעה בנפש. זה דבר חסר תקנה שאי אפשר לזלזל בו. לכן יש משמעות רבה לכל הנושא של אישורי בטיחות.

מה זה בעצם אישור בטיחות? כל מבנה, בין אם מדובר בבית פרטי ובין אם מדובר בקניון, מבנה ציבורי, מבנה חינוכי או כל מבנה אחר, חייב לקבל אישורים מסוימים לפני שמאכלסים אותו. מדובר על סט אישורים שמגיע ממקורות שונים. בין אם זה מחברת החשמל, בין אם משירותי הביטחון, מכבי אש, רשות מקומית וגורמים אחרים. כל רשות בודקת את החלק שלה וקובעת האם המקום יכול לקבל את האישור הנדרש לאכלוס, כלומר שניתן להכניס אנשים פנימה, בין אם כדיירים, בין אם כעובדים, אורחים או כל דבר אחר. כל רשות וכל גורם עושים זאת על פי התקנות והכללים שחלים בתחום שלהם.

מבנה שלא מקבל אישור בטיחות מסיבה כזו או אחרת, חייב לתקן את הליקויים על מנת שהוא יוכל לקבל את זה בבדיקה הבאה. יש מקרים בהם ניתן אישור זמני לאכלוס, אישור לאכלוס חלקי או שניתן אישור לאכלוס מלא בתנאי שהליקויים יתוקנו, במידה ולא מדובר במשהו רציני ומשמעותי. מצד שני, יש מקרים בהם המבנה כלל לא יקבל אישור, בטענה שהליקוי מסוכן מדי ועלול לגרום לפגיעה בנפגש וכן לפגיעה בסביבה. למשל, אם מדובר על מצב שהמבנה איננו יכול לאכלס את כמות האנשים שהוא אמור, או אם מדובר על מצב בו המבנה מזהם מסיבה כזו או אחרת, אז הוא לא יקבל אישור אכלוס עד שהליקויים תוקנו.

מה המשמעות האמיתית של אישור כזה

המשמעות העיקרית של אישורי בטיחות מסוג כזה או אחר, זה לספק למקום אפשרות לעבוד באופן מלא, מבלי שייווצרו שום בעיות, ומעבר לכך, לספק לו אפשרות לרכוש פוליסת ביטוח ללא שום בעיה. אם למקום אין את האישורים הנדרשים, הרי ששום חברת ביטוח לא תהיה מוכנה לספק לו פוליסת ביטוח. מקום לא יכול לעבוד בלי ביטוח, שכן אם חס וחלילה קורה משהו, הוא עלול להיות אחראי על כך ולשאת בהוצאות הכלכליות של כל מה שכרוך בכך.

חשוב להדגיש, במשך השנים התקנות השונות משתנות בהתאם לצרכים חברתיים, צרכים כלכליים וסביבתיים. לכן, מה שפעם היה מקובל, כבר איננו כך, והיום במקרים רבים יש תקנות הרבה מחמירות. מצד אחד זה אומנם מייקר את הוצאות הבנייה, מצד שני, אין ספק בכלל שזה הופך את המבנים להרבה יותר בטוחים לשימוש ולאכלוס בכל היבט שהוא ומכל סוג שהוא.