חיפוש פטנט – שלב ראשון בדרך לרישום פטנט

חיפוש פטנט – שלב ראשון בדרך לרישום פטנט

אין ספק שאחד מהשיאים של כל ממציא, כל יזם, כל אדם שעובד במחלקת מחקר ופיתוח בחברה כזו או אחרת, זה הרגע בו הוא ממציא פטנט מסוים או לפחות זה מה שהוא חושב שהוא עשה. זה רגע גדול שיכול לשנות את חייו ויתרה מזו, במצבים מסוימים זה יכול לשנות את כל התחום בו הוא עוסק ואפילו את כל הדרך בה האנושות מתנהלת, חושבת, פועלת.

נכון שבאופן עקרוני הדברים הגדולים כבר הומצאו, קשה להאמין שיקום ממציא היום ויצליח ליצור פטנט בסדר גודל של המצאת החשמל או הטלפון, נניח, אך עדיין לא מעט אנשים באופן פרטי או כשכירים בחברות בסדרי גודל שונים, עובדים מדי יום ויום בשביל להמציא פטנטים. בין אם כאלה שנועדו לשנות ולשפר את השימוש במוצר כזה או אחר, ובין אם מדובר בפטנטים שנועדו לשנות באופן רחב יותר ההתנהלות בתחום מסוים. אנחנו יכולים לראות את זה למשל, בחברות האלקטרוניקה השונות, שם ניתן לראות כיצד בכל מוצר כמעט יש פטנט מסוים רשום על שם החברה, מדובר לעיתים בפטנטים מאוד קטנים, אך בעלי חשיבות לשדרוג המוצר ואופי השימוש החדשני בו.

על מנת שאנחנו נוכל לרשום את הפטנט שלנו על שמנו, עלינו לדעת שאיש לפנינו לא המציא אותו כבר. כלומר, עלינו לוודא שאנחנו אכן המצאנו את הפטנט והוא שלנו. אחרת אנחנו לא יכולים לרשום אותו על שמנו וייתכן מאוד, במידה והוא לא עבר הזמן הקבוע בחוק, שלא נוכל גם להשתמש בו ללא אישור וללא תשלום לממציא המקורי שלו. לשם כך בדיוק נהוג לבצע הליך של חיפוש פטנט.

לפני שאנחנו נסביר מה זה אומר וכיצד הליך כזה מתבצע, צריך להסביר למה יש צורך בכך, מה הרעיון שעומד מאחורי זה.

כשאנחנו ממציאים פטנט מסוים, אנחנו בעצם מוסיפים נדבך נוסף ומשמעותי לתהליך של התקדמות טכנולוגית, התקדמות במוצר, בתוכן. על מנת שתהליכים כאלה ייקרו, הרי שאנשים כמונו שנכנסו אליהם והשקיע מזמנם ומכספם בכך, צריכים להרוויח מהם. אחרת אף אחד לא ירצה לעשות את זה. לכן, כל פטנט רשום תחת זכויות יוצרים עבור הממציא שלו. המטרה היא למנוע מאנשים אחרים להשתמש בפטנט או לרשום פטנט ממוחזר על שמם. במילים אחרות, לכל פטנט יש הורים והם צריכים לקבל הכרה על כך. ההכרה היא באמצעות זה שהם נחשבים לבעלים שלו, וכל עוד הפטנט נמצא תחת שמם באופן בלעדי, הם מרוויחים ממנו.

כיצד מתבצע חיפוש פטנטים

ברגע שאדם ממציא פטנט הוא ניגש לבצע רישום שלו. השלב הראשון לפני שמתחילים בתהליך הרישום, השלב שמאפשר למעשה להתחיל בתהליך זה, הוא שלב החיפוש.

מה שקורה למעשה זה שאנשי מקצוע, מדובר על עורכי דין שמתמחים בדיני פטנטים, מבצעים חיפוש ברשומות של משרד המשפטים בארץ וכן במקומות אחרים בעולם, בשביל לוודא שאין רישום לפטנט דומה או מקביל. לשם כך יש לבדוק את המפרט של הפטנט ולבחון אותו ביחס לפטנטים אחרים כאלה שנראים דומים.

אחרי שמתבצע תהליך החיפוש אפשר לדעת, האם הפטנט כבר רשום, האם יש לו בעלים אחרים, האם הוא עדיין בתוקף. במידה ויש פטנט דומה, אז אפשר לבחון את השאלה מבחינה משפטית וטכנולוגית האם זה מונע רישום של הפטנט או לא. במידה ואין פטנט דומה, אז אפשר להתקדם בתהליך הרישום, שכן השלב הבעייתי מאחורינו, מעכשיו והלאה יש למלא את שאר הדרישות על מנת שיהיה ניתן לרשום אותו על השם שלנו.